جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان قزوین(آزمایشی)

city
   
 
  • جغرافیای سیاسی

   جغرافیای سیاسی

   جغرافیای سیاسی

    

   قزوین

   شهرستان قزوین در صد و سی کیلومتری غرب تهران قرار دارد و به وسیله بزرگراه و راه آهن به تهران متصل است. مرکز این شهرستان، شهر قزوین و دارای شش بخش به نامهای مرکزی، رودبار الموت، رودبار شهرستان، طارم سفلی و کوهین و نیز شانزده دهستان است .

   آب و هوای این شهرستان در تابستان خنک و در زمستان سرد است. میزان بارش سالیانه آن،حدود سیصد و هجده میلیمتر و متوسط دمای هوای آن بیست و شش درجه سانتیگراد است. بخش شمالی شهرستان قزوین را کوهستانهای البرز در برگرفته و دارای چشم‌اندازهای طبیعی بسیار زیبا و جالب است و قسمت جنوبی و شرقی آن را دشت نسبتا همواری احاطه نموده است.

   این شهرستان به دلیل قرار گرفتن در گلوگاه ارتباطی استانهای شمالی و غربی کشور، امکان دسترسی سریع به تهران، داشتن چند شهر صنعتی و نیز برخورداری از چندین دانشگاه از جمله « دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره) » از موقعیت ممتاز و ویژه ای بهره مند است.

    

   تاکستان

   تاکستان در غرب استان قزوین قرار دارد و مرکز آن شهر تاکستان است. این شهرستان دارای چهار بخش به نامهای مرکزی، اسفرورین، خرمدشت و ضیاء آباد، سه شهر، نه دهستان و ۱۳۳آبادی است. جمعیت این شهرستان حدود ۱۵۹۶۰۹ نفر است. فاصله تاکستان تا قزوین حدود چهل کیلومتر و از طریق جاده آسفالته و بزرگراه تهران – زنجان به آن متصل است. راه آهن شمال غرب نیز از کنار این شهرستان می گذرد . زبان مردم این شهر تاتی (از زبان های دوره ماد باستان) است.

   باغهای انگور این شهرستان شهرت فراوان دارد. این شهرستان همچنین دارای دشتهای حاصلخیز و پر برکتی است که کشت انواع محصولات کشاورزی در آنها جریان دارد.

    

   بوئین‌زهرا

   شهرستان بویین‌زهرا در جنوب دشت قزوین و در فاصله پنجاه کیلومتری شهر قزوین قرار دارد . مرکز آن شهر بویین زهرا و دارای شش بخش به نامهای مرکزی، آبگرم، آوج، دشتابی، رامند و شال و نیز چهارده دهستان و ۲۵۴ آبادی دارای سکنه است . تعداد ۴۸ هزار نفر از جمعیت آن در نقاط شهری و  تعداد ۱۲۵ هزار نفر از آنان در مناطق روستایی سکونت دارند . زبان مردم بویین زهرا ترکی است .

    

   آبیک

   این شهرستان در فاصله پنجاه کیلومتری شرق قزوین، در مسیر جاده تهران – قزوین قرار دارد و دو جاده ترانزیتی بسیار مهم، یکی بزرگراه و دیگری جاده آسفالته قدیم تهران از کنار آن می گذرد . مرکز آن شهر آبیک و دارای دو بخش به نامهای مرکزی و  بشاریات و نیز پنج دهستان است.

   محصولات زراعی آن عبارتند از گندم، جو، بنشین، یونجه، ذرت، چغندر قند، صیفی‌جات، انگور و سیب زمینی. کارخانه سیمان آبیک در کنار این شهر و مجاور بزرگراه تهران قرار دارد. در اطراف آبیک کارخانجات صنعتی بسیاری فعالیت دارند.

    

   البرز

   شهرستان البرز در شرق استان قزوین قرار دارد و مرکز آن شهر الوند است. مساحت این شهرستان ۳۷۳ کیلومتر مربع بوده و دارای ۲ بخش، ۳ شهر و ۴ دهستان می‌باشد.

    

    

مجموع بازدیدها : 15,137,911
تعداد بازدید امروز : 919
آخرین به روزرسانی : 10:37  1398/01/29