جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان قزوین(آزمایشی)

city
   
 
  • سهم صادرات غیرنفتی کشور به 50 میلیارد دلار رسیده است

   مهندس مودودی در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان قزوین گفت:

   سهم صادرات غیرنفتی کشور به 50 میلیارد دلار رسیده است

   سهم صادرات غیرنفتی کشور به 50 میلیارد دلار رسیده است

   معاون وزیر و سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: سهم صادرات غیر نفتی کشور هم اکنون به 50 میلیارد دلار رسیده و تنوع کالایی بسیار زیادی در صادرات محصولات ایران ایجاد شده است.

   به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین ، مهندس مودودی روز چهارشنبه در آیین تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان که در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن جشن چهل سالگی انقلاب اسلامی افزود: در سال 57 وابستگی ایران به نفت بسیار زیاد بود اما خوشبختانه بخش صادرات غیر نفتی کشور در این 40 سال تحول زیادی تجربه کرد.

   این مسئول گفت: سهم صادرات غیر نفتی کشور در سال 57 کمتر از پنج درصد بود و در تراز تجاری با صادرات نفتی حرفی برای گفتن نداشت.

   وی اضافه کرد: کل حجم تجارت ایران در سال 57 کمتر از 25 میلیارد دلار بود اما هم اکنون بعد از گذشت 40 سال تقریبا در بین کشورهای نفتی دنیا تنها کشوری است که وابستگی بسیار پایین تری به نفت دارد.

   مهندس مودودی با بیان اینکه زیرساختهای صادراتی در کشور شکل گرفته است افزود: سبد کالایی صادرات کشور از اقلام زعفران، پسته، فرش و ... توسعه یافته و هم اکنون بیش از هشت هزار محصولات صنعتی، معدنی، پایه نفتی و ... از کشور صادر می شود.

   سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: سهم کالاهای غیر نفتی در سبد صادرات کشور بالای 50 تا 60 درصد است و اگر شرایط تحریم سخت بشود به بیش از 70 درصد خواهد رسید.

   مهندس مودودی اضافه کرد:رشد اقتصادی کشور نسبت به 40 سال قبل 6 برابر شده است که نشان می دهد که اتفاقات خوبی در این عرصه رخ داده و اقدامات موثر و مطلوبی صورت گرفته است.

   معاون وزیر اضافه کرد: به لحاظ تنوع صادرکنندگان نیز امروز تعداد صادرکنندگان خارجی کشور به بیش از 9 هزار نفر رسیده است که نشان می دهد کشور در شرایط سخت جنگ و تحریم 40 سال کارنامه موفقی را کسب کرده است.

   وی با بیان اینکه امسال نیز در شرایط خاصی قرار داریم و دشمنان تیغ تحریم را علیه ایران نشانه رفته اند، افزود: با همه این دشمنی ها باز در عرصه تجارت آهنگ رشد خوبی را در 9 ماه تجربه کرده ایم و امسال نیز یک رکورد جدید را در عرصه صادرات ثبت خواهیم کرد.

   مهندس مودودی با بیان اینکه شرایط سخت و دشوار تولید و صادرات را قبول داریم، افزود: صادرکنندگان هم اینک با مشکلات ارزی مواجه بوده و در چند جبهه تلاش می کنند و امیدواریم بانک مرزی که رسیدگی بر رژیم ارزی را برعهده دارد برای تامین نیازهای خطوط تولید و جلوگیری از ضربه به صادرات اقدام کند.

   وی گفت: امروز باید فاصله بین بخش خصوصی و دولتی را هرچه سریعتر کمتر کنیم و با بیشتر کردن آزادی عمل صادرکنندگان برای رونق اقتصادی کشور تلاش نماییم.

   این مسئول افزود:صادرکنندگان پرچمدار صادرات کشور هستند و مهمترین نقش را در ارزی آوری و چرخه اقتصادی کشور ایفا می کنند.

   مودودی تصریح کرد: الان در شرایط جنگ اقتصادی قرار داریم و باید برای دوام مقابل تمامی دسیسه های دشمنان اقتصاد را مردمی تر کنیم .

   وی افزود: جنگ امروز جنگ کالا و پول نیست و دشمنان به دنبال ناامید کردم مردم و اعمال درد در برابر تاب آوری هستند و اگر بتوانیم در برابر آنها تاب بیاوریم آثار تحریم هیچگاه محقق نخواهد شد.

   این مسئول گفت: استان قزوین در این شرایط سخت همچنان یکی از استان های خوب در عرصه تجارت خارجی است و آمار صادرات آن امیدبخش است که باید از مسئولان ارشد استان در این زمینه قدردانی کرد.

   نام: