جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان قزوین

city
   
 
  • طبقه بندی پرسش های متداول
  • طبقه بندی پرسش های متداول
  •  
  • فهرست پرسش های پرسش و پاسخ آسان

   نحوه ثبت سفارش واردات به چه صورت است؟

   این مجوز توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت در اختیار متقاضیان واردات کالا قرار می گیرد. مجوز ثبت سفارش پس از تکمیل اطلاعات مورد نظر و ضمیمه نمودن پروفرما و با طی مراحل و اخذ مجوزهای قانونی جهت واردات کالای مورد نظر صادر می‌گردد. در حال حاضر کلیه فرایند ثبت سفارش از طریق سیستم الکترونیکی ثبت سفارشات واردات کالا صورت می گیرد. متقاضیان با مراجعه به وب سایت sabtaresh.tpo.ir ثبت نام نموده، با دریافت کدکاربری و رمز عبور شخصی، از طریق این سایت، سفارشات واردات خود را به صورت 24 ساعته و در هر مکانی که به شبکه اینترنت دسترسی داشته باشند ثبت می‌نمایند. لازم به ذکر است که کلیه پیگیریهای لازم تا حصول نتیجه (دریافت تأییدیه ثبت سفارش)، از طریق این سیستم میسر می‌باشد.

   کارت بازرگانی چیست؟

   کارت بازرگانی مجوزی است که دارنده آن چه شخصی حقیقی باشد چه شخصیتی حقوقی، می‌تواند با داشتن آن اقدام به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا کند. کارت بازرگانی توسط شعب اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران در تهران یا شهرستانها به نام متقاضیانی‌که واجد شرایط زیر باشند برای مدت یک سال صادر می‌گردد ‌که در صورت تأیید، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان های صنعت، معدن و تجارت استانها) معتبر خواهد بود. کلیه شرکتهای تعاونی،‌کارت ‌بازرگانی خود را صرفاً از اتاقهای تعاون جمهوری اسلامی ایران دریافت می‌نمایند. در حال حاضر کلیه امور مربوط به صدور و تمدید کارت بازرگانی از طریق سامانه الکترونیکی یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند به آدرس www.cscs.ir صورت می‌گیرد.

   هیأتهای تجاری ؟

   در اجرای دستورالعمل حمایت از صادرات غیر نفتی کشور به منظور گسترش سهم بازار کالاها و خدمات صادراتی، حضور و ماندگاری در بازارهای هدف و دستیابی به اهداف صادراتی کشور، کمک به اعزام هیأتهای تجاری، بازاریابی و سرمایه‌گذاری در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد. اعزام فعالان اقتصادی کشور به بازارهای هدف جهت مذاکره با طرف‌های ذیربط، عقد قرارداد، تسهیل تجارت، رفع موانع و مشکلات صادرکنندگان، بررسی بازار و عملکرد رقبا، تبادل اطلاعات فنی و تخصصی، آشنایی با ظرفیت‌ها و قوانین و مقررات تجاری در کشورهای هدف، بازدید از نمایشگاهها و یا شرکت در رویدادهای تجاری معتبر صورت می‌گیرد. وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور جبران بخشی از هزینه‌های مشارکت کنندگان در هیأتهای تجاری،‌ مبالغی را بر اساس دستورالعملهای مربوطه به این افراد به عنوان یارانه شرکت در هیأتهای تجاری پرداخت می نماید.

   عضویت در بانک اطلاعات صادرکنندگان ؟

   به منظور یکپارچه‌سازی اطلاعات صادرکنندگان کشور در یک سامانه جامع، بانک اطلاعاتی با عنوان بانک اطلاعات صادرکنندگان تشکیل گردیده است و صادرکنندگان می توانند با مراجعه با سازمانهای صنعت، معدن و تجارت کشور با ارائه مدارک مربوطه در این بانک ثبت نام نمایند. مزایای عضویت در این بانک به شرح زیرمی‌باشد: · استفاده از یارانه های مربوط به مشارکت در نمایشگاههای خارجی · متمرکز نمودن اطلاعات صادرکنندگان جهت تصمیم‌گیریهای کلان بازرگانی · شناسایی و طبقه‌بندی صادرکنندگان در گروههای کالایی خاص و ایجاد تعامل بین فعالین اقتصادی دنیا · امکان بازارابی و ایجاد ارتباط با توجه به قرار گرفتن اطلاعات افراد و کشورهای عضو در بانک اطلاعات

   صادرکنندگان نمونه ؟

   به منظور شناسایی صادرکنندگان فعال و تشویق آنان به ادامه فعالیت و معرفی آنها به جامعه از یک سو و ارایه الگوهای مناسب به جامعه تولید کنندگان از سوی دیگر، وزارت صنعت، معدن و تجارت طبق ضوابط و آیین نامه‌های مربوطه، همه ساله صادرکنندگان نمونه راشناسایی نموده و از آنان تقدیر می‌نماید. صادر کننده برتر استانی طبق ضوابط ابلاغی موضوع ماده (8) آیین‌نامه تشویق صادرکنندگان نمونه در سطح استان توسط کارگروه مربوط استانی انتخاب و معرفی می‌شود. صادرکنندگان منتخب می‌توانند از مزایایی همچون: تخفیف هزینه مشارکت در نمایشگاههای خارج از کشور، تخفیف در مشارکت در نمایشگاههای تخصصی داخلی، معافیت از دریافت گواهی استاندارد، تخفیف هزینه حضور در هیأت‌های تجاری و بازاریابی اعزامی به بازارهای هدف، تخفیف در هزینه خدمات ارائه شده توسط صندوق ضمانت صادرات بهره‌مند گردد. ثبت نام انتخاب صادرکنندگان نمونه ملی و استانی از طریق سایت Nemoonesh.tpo.ir و در زمانهای تعیین شده صورت میگیرد.

   نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟

   نشانه‌ای نمادین است که منحصراً توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی صادر شده و به کسب و کارهای مجازی (کسب و کار اینترنتی و موبایل) مجاز با هدف ساماندهی، احراز هویت و صلاحیت آنهااعطا می‌گردد؛ این نماد پس از بررسی درگاه‌ )وب‌سایت) و احراز هویت و صلاحیت مالکحقیقی یا حقوقی آن برای مدت یک سال صادر می‌گردد نماد یکساله بوده و پیش از اتمام مهلت آن، می بایست اطلاعات فرم ثبت نام خودرا به روز نماید. در صورتی که وب سایت مورد نظر تخلفی طی مدت اعتبار مجوز انجام نداده باشد، توسط کارشناسان در موعد مقرر تمدید اعتبار صورت گرفته و به اطلاع متقاضی رسانده خواهد شد.

   پروانه بهره برداری معدنی چیست؟

   پروانه بهره برداری معدنی: مجوزی است که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت جهت استخراج مواد معدنی در محدوده های مشخصی به نام اشخاص حقیقی یا حقوقی صادر می شود .

   چگونگی احراز رسمی قانونی بودن فروشگاه‌های اینترنتی؟

   تصویر نماد اعتماد الکترونیکی در وب‌ سایت کسب و کارهای اینترنتی نشان رسمی و قانونی بودن فروشگاههای اینترنتی جهت اطمینان از اعتبار این نماد، می‌توان به یکی از دو روش زیر اقدام نمود: 1ـ کلیک بر روی تصویر نماد، و مشاهده مشخصات کسب و کار، مندرج بر روی صفحه صحت‌سنجی و مقایسه اطلاعات درج شده در سایت و اطلاعات نمایش داده شده در صفحه صحت‌سنجی 2ـ مراجعه به فهرست کسب و کارهای اینترنتی دارای نماد اعتماد الکترونیکی به آدرس www.enamad.ir و جستجوی دامنه کسب و کار اینترنتی مورد نظر شایان ذکر است راهنمای نحوه احراز اصالت نماد اعتماد الکترونیکی در پرتال نماد www.enamad.ir در دسترس عموم قرار دارد.

   گواهینامه کشف چیست؟

   گواهینامه کشف :تائیدیه ای که توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت پس از اتمام عملیات اکتشافی و کشف کانه به نام دارنده پروانه اکتشاف صادر می شود.

   جواز تاسیس چیست؟

   جواز تاسیس مجوزی است که ؛ بر اساس دستورالعمل های موجود به موجب آن متقاضی می تواند با رعایت ضوابط و مقررات مربوط نسبت به شرو ع کارهای اجرایی و نصب ماشین آلات اقدام نماید.

   پروانه بهره برداری چیست؟

   پروانه بهره برداری : مجوزی است که کلیه واحدهای صنعتی که اقدامات لازم، شامل تامین زمین وتاسیسات و احداث ساختمان را برای نصب ماشین آلات خط تولید تامین نیروی انسانی مورد نیاز و تولید آزمایشی را انجام داده‌اند، اعم از اینکه دارای جواز تاسیس بوده یا نبوده داده می شود. ((تمام فرآیند های سرمایه گذاری از جمله صدور مجوز های مذکور از طریق سامانه بهین یاب www.behinyab.irصورت میپذیرد))

   پروانه فنی مهندسی چیست؟

   پروانه فنی مهندسی : مجوزی است که پس از اخذ جواز تاسیس،‌ثبت شرکت ایجاد دفتر مهندسی، فراهم نمودن امکانات لازم و بر اساس مفاد دستورالعمل، از طرف سازمان صنعت ،معدن و تجارت استانها صادر می گردد.

   جواز فنی مهندسی چیست؟

   جواز فنی مهندسی : مجوزی است که بعد از بررسیهای کارشناسی در صورت احراز شرایط و کسب امتیاز لازم بر اساس مفاد دستورالعمل ، جهت متقاضیان از طرف سازمان صنعت ، معدن وتجارت صادر می گردد

   پروانه اکتشاف چیست؟

   پروانه اکتشاف : مجوزی است که برای انجام عملیات اکتشافی مواد معدنی در محدوده مشخص از طرف وزارت صنعت، معدن وتجارت صادر می شود

   شناسه کسب و کار واحدهای صنعتی، معدنی و صنفی چیست؟

   به منظور یکپارچه‌سازی اطلاعات حوزه صنعت، معدن و تجارت و پرهیز از ورود داده‌ها و اطلاعات موازی و نیز تسهیل کار مراجعین به وزارت صنعت، معدن و تجارت، کلیه اشخاص و بنگاههای صنعتی، معدنی و صنفی موظف به دریافت شناسه کسب و کار از طریق مراجعه به سامانه بهین‌یاب www.behinyab.ir می‌باشند

مجموع بازدیدها : 15,264,975
تعداد بازدید امروز : 4,062
آخرین به روزرسانی : 10:51  1398/03/29