X
دوشنبه, ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ ۱۵:۳۴ ۶۶۰
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده   اصناف   اتاق بازرگانی  
چچ
کار گروه صادرات غیر نفتی

ظرفیت سازی برای تولید به صادرات رونق می دهد

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: با ظرفیت سازی در تولید محصولات های تک و حمایت از صادرکنندگان نمونه می توان ضمن رونق بخشیدن به صادرات به اشتغال پایدار و توسعه اقتصادی هم کمک کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین ، ولی الله افخمی ظهر دوشنبه در سومین کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان قزوین گفت: توسعه صادرات کشور با ظرفیت سازی برای تولید محقق می شود و اگر بتوانیم استانهای با استعداد و توانمندی چون قزوین را در این راستا تقویت کنیم می توانیم به توسعه صادرات کمک کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان کرد: امروزه باید به سمت تولید کالاهای صنعتی با ارزش افزوده بالا حرکت کنیم تا درآمد بیشتری برای تولیدکننده و صادرکننده داشته باشد به همین دلیل حمایت از استقرار واحدهای تولیدی با فنآوری بالا و مدرن در دستور کار قرار گرفته است.

افخمی بیان کرد: قزوین پس از تهران می تواند در زمینه تولید کالاهای صنعتی متمرکز شود و نقش ملی در این حوزه ایفا کند.

قزوین

وی گفت: در دو ماهه امسال هر تن کالای صادراتی کشور ۴۶۷ دلار ارزش داشت که با رشد ۲۰ درصدی همراه بود اما در مقایسه با واردات کالا به ارزش یک هزار و ۱۴۲ دلار در هر تن با کاهش ۶.۵ درصدی روبرو شده است.

افخمی تصریح کرد: ارزش کالای وارداتی به کشور سه برابر ارزش میانگین صادرات است که نشان می دهد در ترکیب صادرات به سمت مواد و کالاهای خام حرکت کرده ایم که این روند باید با اصلاح روش ها به صادرات محصولات با ارزش افزوده بالا تغییر جهت دهد.

این مسئول یادآورشد: در حوزه صادرات اینکه استانهای مختلفی فعال باشند منطقی نیست و اگر صادرکننده به چند شرکت بزرگ و برند تبدیل شود و حضور ما در بازارها در حجم بسیار گسترده صورت گیرد می تواند منافع عمومی را تضمین کرده و از صدور کالای بی کیفیت هم جلوگیری کند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهارداشت: صادرکننده بزرگ و عمده که با نگاه علمی و کارشناسی در بازارهای هدف حضور پیدا می کند همواره به سود درازمدت می اندیشد و حضور مستمر خود را دنبال می کند و ضمن آشنایی با بازاریابی علمی و تخصصی به صادرات به عنوان بازاری همیشگی نگاه می کند تا آسیب نبیند.

افخمی گفت: واحدهای بزرگ صادرکننده چون برنامه علمی برای حضور ماندگار در بازارهای هدف دارند می توانند موفق عمل کنند و مورد حمایت جدی دولت نیز قرار گیرند که ما نیز با استفاده از تجربه دیگر کشورها لازم است به این سمت حرکت کنیم.

وی اضافه کرد: ۳۳ درصد صادرات محصولات لبنی کشور توسط شرکت کاله و ۲۲ درصد توسط صنایع شیر ایران تولید می شود و ۷۲ درصد لبنیات در اختیار ۱۰ شرکت است که این کار توانسته بازار قدرتمندی در عراق بدست آورد.

قزوین

برندسازی بهترین راه حضور مستمر در بازارهای هدف

افخمی اظهارداشت: شرکت های بزرگ صادراتی دنبال برندسازی هستند و هرگز با صدور کالای نامرغوب شخصیت خود را زیر سوال نمی برند اما یک شرکت کوچک ممکن است برای رسیدن به سود موقت حتی کالای نامرغوب و ارزان نیز تولید کرده و به هویت ملی ما هم آسیب بزند.

این مسئول با ابراز رضایت از راه اندازی دفتر اتاق بازرگانی قزوین در کربلا تصریح کرد: این کار بسیار منطقی و کارشناسی است و هر شرکت و تاجری اگر بخواهد در بازار یک کشور حضور مستمر داشته باشد نیازمند داشتن دفتر و مشاور تخصصی است که این دفاتر در بازاریابی و صدور محصول نقش موثری خواهد داشت.

تشکیل کنسرسیوم صادراتی برای شرکت های کوچک

افخمی گفت: شرکت های کوچک با تشکیل کنسرسیوم و تشکل های منظم می توانند از حمایتهای دولت برخوردار شده و با اقتدار بیشتری در صادرات کالا وارد کار شوند و سازمان توسعه تجارت نیز در صدد است در سیستم های حمایتی خود مشوق های لازم را با تعاریف جدید برقرار کند.

وی اضافه کرد: با تشکیل کنسرسیوم می توان شرکت های کوچک را تحت پوشش قرار داد و با ایجاد ظرفیت سازی جدید موضوع برند سازی را تقویت کرد.

دستورالعمل جدید برای حمایت از صادرکنندگان

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهارداشت: برای حمایت از صادرکنندگان و تولیدکنندگان دنبال دستورالعمل جدید هستیم تا اگر شرکتی با معیارهای علمی و تخصصی قادر شد در یک بازار با حجم بالایی حضور یابد و صادرات خوبی داشته باشد مورد حمایت ویژه قرار گیرد.

وی گفت: این حمایت و تشویق ها در قالب کمک به پرداخت سود بانکی شرکتها ارائه خواهد شد که در برخی موارد حتی حاضریم تمام سود بانکی یک شرکت موفق صادراتی را پرداخت کنیم.

این مسئول بیان کرد: امیدواریم با این اقدامات و کمک ها در قالب یک برنامه مدون بتوانیم به صادرکنندگان کمک کنیم تا فعالیت خود را گسترش دهند لذا به جای پرداخت یارانه نقدی نسبت به پرداخت کمک سود تسهیلات بانکی برای صادرکنندگانی که با فنآوری روز تولید کنند اقدام خواهیم کرد.

قزوین

افخمی اظهارداشت: عراق که دومین کشور صادراتی است در شرایط کنونی با مشکلات عدیده ای روبروست لذا برای حمایت از صادرکنندگان به این کشور ساز و کاری تعریف شده تا اعتباری در اختیار این کشور قرار گیرد تا شرکت های ایرانی درصدور کالا دچار مشکل نشوند و بتوانند اعتبار لازم خود را تامین کنند و بدهی از سوی دولت دریافت شود.

شهرک صنعتی کاسپین در کشور نمونه است

وی در خصوص استفاده از بخش خصوصی به عنوان رایزن بازرگانی گفت: بسیار علاقمند هستیم از تجارب بخش خصوصی برای توسعه فعالیت های رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف برخوردار شویم.

افخمی ظرفیت استان قزوین را در تولید و صادرات بسیار مناسب دانست و تصریح کرد: شهر صنعتی البرز به عنوان بزرگترین و شهرک صنعتی کاسپین به عنوان بهترین شهرک صنعتی ایران از ظرفیت های این استان است که می تواند در تولید و صادرات نقش کشوری و ملی ایفا کند.

قزوین

 وی از اختصاص ۱۰۰ میلیارد دلار به صندوق توسعه صادرات برای حمایت از تولیدکنندگان نیز خبرداد و اظهارداشت: امسال ۵۰ میلیارد تومان از این تسهیلات به صادرکنندگان داده شده و مابقی آن نیز پرداخت می شود.

در ادامه از واحدهای نمونه صادرکنده در بخش صنعت و کشاورزی تجلیل شد.

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 11.370974699656
Query time: 10.61520020167