X
دوشنبه, ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۵ ۱۳:۱۵ ۱۵۸۴
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده   اصناف   اتاق بازرگانی  
چچ
معدن مس طارم

نخستین کارخانه مس کاتد کشور از سوی بخش خصوصی راه‌اندازی می‌شود

احداث سرچشمه‌ای دیگر در قزوین

معادن قزوین بیش از ۴هزار و ۵۰۰ سال قدمت دارد. از معدن فعال استان سالانه ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تن ماده معدنی استخراج می‌شود که مهم‌ترین مواد استخراج‌شده به ترتیب اولویت شامل سیلیس، آهک، خاک صنعتی، سنگ لاشه، سنگ تزئینی و شن و ماسه کوهی، روی، باریت و سرب فعال بوده که در زمینه‌های تولید انواع شیشه و صنایع کاشی و سرامیک به‌کار می‌روند. در نتیجه این استان در زمینه صنایع شیشه‌سازی و کاشی و سرامیک در کشور جزو سرآمدهای کشور به‌شمار می‌رود. این استان با در اختیار داشتن ظرفیت‌های معدنی فراوان در پی احداث کارخانه مس کاتد است. کارخانه مس کاتد در حال راه‌اندازی یک کارخانه مس در ظرفیت مس سرچشمه است، با این تفاوت که به‌عنوان نخستین کارخانه‌ای است که به‌وسیله بخش خصوصی اداره می‌شود

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

 ۱8۰معدن در استان قزوین
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین در گفت‌وگو با صمت عنوان کرد: ۱۸۰ معدن در استان قزوین وجود دارد که بیشترین معادن استان سیلیس و خاک‌های صنعتی هستند، البته چند واحد مس، روی و زغال‌سنگ نیز در استان وجود دارد، اما مهم‌ترین معادن استان قزوین را معادن سیلیس و خاک صنعتی تشکیل می‌دهد. از این‌رو ما جزو استان‌های تولیدکننده مواد اولیه کاشی و سرامیک هستیم.
علی پرزحمت در ادامه با اشاره به وجود معادن مس در استان قزوین، گفت: به‌تازگی یک کارخانه مس کاتد از سوی بخش خصوصی در استان در حال راه‌اندازی است که این کارخانه در حقیقت نخستین کارخانه بخش خصوصی در زمینه مس است. وی افزود: این واحد پس از مس سرچشمه بزرگترین معدن تولید مس کاتدی کشور خواهد بود که به‌وسیله بخش خصوصی اداره می‌شود و با افتتاح آن، زمینه اشتغال صدها نفر در منطقه فراهم خواهد شد. در حال حاضر نیز ماشین‌آلات این واحد نصب و آماده بهره‌برداری است. در این واحد سالانه ۱۰هزار تن مس تولید خواهد شد و بیش از ۷۰درصد دانش آن بومی بوده و در آینده یکی از واحدهای شاخص معدنی استان و کشور خواهد شد. ظرفیت این کارخانه به اندازه ظرفیت کارخانه مس سرچشمه است که امیدواریم با راه‌اندازی این کارخانه تغییر و تحولی در کانی‌های فلزی در استان به‌وجود بیاید.
پرزحمت درباره اکتشافات معدنی در استان قزوین خاطرنشان کرد: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در استان به دنبال پهنه‌های معدنی بیشتری است که در این زمینه پهنه‌های مستعدی برای آلومنیت و آلونیت یافت شده است.
این مقام مسئول در استان قزوین درباره فرآوری مواد معدنی در استان تصریح کرد: ما در استان به‌دنبال مطالعات در حوزه فرآوری مواد معدنی هستیم و در این راستا فرآوری آلومینیوم در دستور کار قرار گرفته و مطالعات مقدماتی آن انجام شده و اکتشاف آن نیز آغاز شده است که در این‌باره قصد داریم از بخش خصوصی استفاده کنیم.
وی افزود: از سوی مقام‌های عالی وزارت صنعت، معدن و تجارت در حال مزایده معادن در سطح استان هستیم. در حال حاضر نیز ۶۰ معدن را برای مزایده واگذار کرده‌ایم.

 صنایع معدنی استان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین با اشاره به اینکه قزوین جزو سومین استان صنایع معدنی در کشور به‌شمار می‌رود، عنوان کرد: صنایع معدنی استان شامل شیشه‌های دارویی است که در سطح کشور تنها در قزوین تولید می‌شود. درواقع به دلیل وجود ماده سیلیس ظرفیت‌های خوبی برای صنعت شیشه‌سازی در استان وجود دارد. در زمینه شیشه فلوت نیز که در شیشه‌های ساختمانی و
خودرو کاربرد دارد، ۷۰درصد آن در استان قزوین تولید می‌شود.
پرزحمت افزود: ما سومین کارخانه‌های کاشی و سرامیک را در سطح کشور در اختیار داشته و در زمینه فولاد پنجمین رتبه کشور را داریم. بنابراین در صنایع معدنی در استان در موقعیت خوبی قرار هستیم.
وی با اشاره به اینکه مهم‌ترین حسن صنایع معدنی استان قزوین، خصوصی‌بودن آنها است، یادآور شد: بیشتر کارخانه‌های وابسته به معادن در این استان در ۳ شفیت کار می‌کنند. در پساتحریم نیز برای کارخانه‌ها ماشین‌آلات جدید نصب شده است. در حال حاضر نیز تولید آزمایشی خود را آغاز کرده‌اند و کوره‌های آنها روشن شده است.

سرمایه‌گذار خارجی
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین، با اشاره به سرمایه‌گذاری‌هایی که در استان شده است، عنوان کرد: در زمینه استخراج روی و مس در استان، ما از دو سرمایه‌گذار خارجی فرانسوی و ترک استفاده کرده‌ایم که در این زمینه روی را صادر می‌کنیم. برای صنایع معدنی نیز در حال خریداری تجهیزات و ماشین‌آلات هستیم.
پرزحمت افزود: در زمینه کاشی نیز از آنجا که ایتالیایی‌ها حرف اول را می‌زنند، ما از آنها برای تامین ماشین‌آلات سنگبری دعوت کردیم. سفیر ایتالیا نیز در سفری به استان قزوین، از ظرفیت‌های معدنی استان بازدید کردند و قرار است تفاهمنامه‌ای در این رابطه تنظیم شود البته امیدواریم سرمایه‌گذاری مشترکی بین این دو کشور انجام شود و ما منتظر انعقاد قرارداد از سوی مرکز سرمایه‌گذاری خارجی وابسته به وزارت دارایی و امور اقتصاد دارایی هستیم.

مهمترین مشکلات معدن
وی در پایان عمده‌ترین مشکلات معدنی استان را برشمرد و گفت: مشکل نقدینگی نخستین مشکل واحدهای معدنی در استان به‌شمار می‌رود. پس از آن بحث دوری و مسافت و نبود امکانات زیربنایی مانند برق و گاز و راه‌های ارتباطی و حمل‌ونقل و راه‌های دسترسی است، چراکه بیشتر راه‌های دسترسی معادن از طریق روستاها بوده و این راه‌ها چندان مطلوب به‌نظر نمی‌رسند و اگر قرار باشد سرمایه‌گذار در حوزه هزینه کند، از صرفه اقتصادی برخوردار نخواهد بود. از این‌رو انتظار ما این است که سازمان ایمیدرو به‌عنوان متولی راه‌ها و طرح‌های معدنی کشور، بتواند در این فضا کمک کند.
پرزحمت افزود: متولی راه‌های روستایی ختم به معدن، سازمان ایمیدور است. البته از سوی دیگر معاونت مناطق روستایی ریاست‌جمهوری نیز اعتباراتی در این زمینه در نظر می‌گیرد که امیدواریم در همکاری این دو سازمان با یکدیگر راه‌ها و زیربنای معادن در سطح استان برای استخراج و حمل مواد معدنی برآورده شود.

کارخانه‌های شیشه‌سازی از معادن
مواد اولیه شیشه ماده معدنی سیلیس است که به‌طور عمده در ایران در استان‌های قزوین و زنجان یافت می‌شوند.
 درباره سیلیس و فراوانی آن در طبیعت، مهرداد شکوهی‌رازی، کارشناس سیلیس و شیشه در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: سیلیس یکی از فراوان‌ترین عناصر موجود در پوسته زمین است، حال با توجه به ترکیبات آن یا به‌صورت سیلیکات یا به‌صورت سیلیس یافت می‌شود، بنابراین ما انتظار وفور این ماده معدنی را در مناطق مختلف داریم، اما چیزی که مورد نیاز صنعت ما است، کیفیت سیلیس بوده که به‌طور عمده در ریخته‌گری و صنعت شیشه‌سازی به کار گرفته می‌شود.
شکوهی رازی با اشاره به میزان سیلیس موجود در ایران تصریح کرد: در کشور ما سیلیس یا به‌صورت سیلیس‌های آذرین هستند که از سنگ‌های آذرین به‌دست می‌آیند یا به‌صورت سیلیس‌های رسوبی مشاهده می‌شوند. وی افزود: در سلسله جبال البرز که از مرز ترکیه آغاز می‌شود و تا مرز افغانستان کشیده می‌شود، به گفته زمین‌شناسان، لایه کوارتیت پایینی دیده می‌شود که حدود
۳۰ تا ۴۰متر ضخامت دارد، البته این ضخامت ممتد نیست، زیرا شکستگی‌های بسیاری در لایه دیده می‌شود. این لایه در سراسر سلسله جبال البرز قابل مشاهده بوده که از نوع سیلیس رسوبی است بیشترین برون‌زدی که از آن قابل مشاهده است در مثلث منطقه سلطانیه – نزدیک زنجان- آوج و تاکستان قرار دارد. به همین دلیل نیز صنایع مرتبط با سیلیس در استان زنجان و به‌ویژه در استان قزوین متمرکز شده است.
این کارشناس سیلیس درباره کیفیت سیلیس بیان کرد: کیفیت سیلیس در صنعت شیشه‌سازی بسیار دارای اهمیت است، چراکه این ماده معدنی برای استفاده شیشه باید نرم شود، البته نه در حدی که تبدیل به پودر شود، بلکه در حد دانه‌بندی شکر درآید. به عبارت دیگر بین یک‌دهم و
۵ دهم میلیمتر ضخامت دانه‌ها باشد و در ضمن دارای نرمه هم نباشد، چراکه در صنعت شیشه نرمه مضر است. البته نباید زبرتر هم باشد، چون ذوب نخواهد شد. اکسید آهن آن نیز باید حداکثر یک‌دهم درصد باشد. هر چه این درصد پایین‌تر باشد، کریستال‌های شکیل‌تری شکل خواهند گرفت که این درصد برای کریستال‌های زیبا به دوهزارم درصد اکسید آهن می‌رسد. وی افزود: ناخالصی‌های سیلیس مهم است، زیرا ممکن است مضر باشد. برای همین سیلیس که استخراج می‌شود، فرآوری آن از اهمیت بالایی برخوردار است، در فرآوری سیلیس هم دانه‌بندی می‌شود و هم ترکیب شیمیایی آن را باید اصلاح کرد. شکوهی‌رازی در پایان با اشاره به اینکه در استان قزوین ذخایر سیلیس موزاییکی پروانه استخراج گرفته‌اند، گفت: به‌دلیل اینکه ذخایر موزاییکی و قابل شناسایی است، این ذخایر پروانه گرفته‌اند، از این‌رو امکان توسعه معادن وجود ندارد. البته مشکل دیگر نیز این است که کارخانه جای ثابت دارد، درحالی‌که ذخایر نزدیک کارخانه در حال تمام شدن است که سبب دوری کارخانه از معادن و افزایش هزینه‌ها شده است

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 13.790823936462
Query time: 12.557695388794