X
شنبه, ۱۳ شهریور ۱۴۰۰ ۱۲:۴۰ ۴۵
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده   اصناف   اتاق بازرگانی  
چچ
برنامه ریزی های لازم برای حمایت و احیای واحدهای تعطیل و راکد با استفاده از تمامی ظرفیت ها

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین :

برنامه ریزی های لازم برای حمایت و احیای واحدهای تعطیل و راکد با استفاده از تمامی ظرفیت ها

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین از برنامه ریزی لازم برای حمایت و احیای واحدهای تعطیل و راکد با استفاده از تمامی ظرفیت ها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صمت استان قزوین، عزیزاله افضلی رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین افزود: پایش واحدهای تولیدی راکد، تعطیل و نیمه فعال استان قزوین را آغاز کرده ایم تا برنامه ریزی های لازم را برای حمایت و احیای آنها با استفاده از تمامی ظرفیت ها داشته باشیم.

عزیزالله افضلی گفت:واحدهای صنعتی مشکل دار استان به دو دسته مستقر در شهرک های صنعتی استان و خارج از آنها تقسیم می شوند که در شهرک های استان چون زیرساخت ها نسبت به بیرون مهیاتر بوده، تعداد واحدهای راکد و نیمه فعال بسیار کم و انگشت شمار است.

احیای واحدهای تولیدی، مولفه مهم رونق اقتصادی

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در شهرک صنعتی کاسپین می توان گفت واحد غیرفعال به آن شکل نداریم یا انگشت شمار است و در کل استان به طور میانگین ۲۵ درصد واحدهای تولیدی استان نیمه فعال و غیرفعال هستند.

مشکلات واحدهای تولیدی استان قزوین تفکیک و تعیین شده است

افضلی با اشاره به شاخص بندی صورت گرفته از واحدهای مشکل دار استان، گفت: طبق این شاخص بندی، تعدادی از واحدها بیشتر مشکل حقوقی و قضایی دارند که آنها را به حوزه اقتصاد مقاومتی ارجاع می دهیم.

وی اضافه کرد:در این ستاد با همکاری مسوولان قضایی استان، مشکلات قضایی و حقوقی واحدهای تولیدی استان پایش می شود و مواردی که قابلیت رفع در استان داشته باشند سریعا مورد تصویب و اجرا قرار می گیرند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: بخش دیگری از واحدهای تولیدی استان مشکل منابع مالی دارند و مثلا با بانک ها به مشکل برخورده اند که بخشی از این مشکلات را در استان با سرپرستی بانکها طبق حدود اختیارات آنها در کمیته های کارشناسی و ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان بررسی کرده و برای استمهال، تقسیط و تنفس تسهیلات با دید مثبت اقدام می کنیم.

افضلی خاطر نشان ساخت: بخش دیگری از مشکلات واحدهای تولیدی استان به ناتوانی در تامین مواد اولیه به قیمت مناسب بر می گردد.

واحدهای تولیدی قزوین و چالش تامین مواد اولیه

وی اضافه کرد:برخی از واحدهای تولیدی استان به دنبال افزایش ظرفیت هستند و شرایط جهش تولید برای آنها مهیا شده است ولی شرکت مادر آنها به دلیل محدودیت های تامین مواد اولیه نمی تواند مقدار مورد نیاز آنها را تامین کند و در نتیجه با مشکل در تولید با تمام ظرفیت مواجه می شوند.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت:ما این مشکل را از طریق وزارتخانه پیگیری کرده و به نتیجه رسیده ایم ولی پیشنهاد ما در استان این است که انجمن ها و تشکل های بخش خصوصی را در این زمینه بیشتر فعال کنیم.

احیای واحدهای تولیدی، مولفه مهم رونق اقتصادی

افضلی افزود: بخشی از مواد اولیه در بورس عرضه می شود و برخی از واحدهای تولیدی استان بنا به دلایلی امکان رقابت در بورس را ندارند و باید از واسطه های دست دوم و سوم مواد مورد نیاز خود را تهیه کنند که قیمت تمام شده محصول را افزایش می دهد و قدرت رقابت پذیری را از واحدهای تولیدی می گیرد.

وی اضافه کرد: در این راستا یکی از موضوعاتی که امسال دنبال می کنیم راه اندازی شرکت تعاونی و خوشه های صنعتی در استان است تا آنها برای خرید مواد اولیه مورد نیاز شرکت ها اقدام کنند و قدرت چانه زنی داشته باشند و از بورس مواد اولیه را خریداری کرده و بین اعضا تقسیم کنند.

سرمایه گذاران نااهل، مشکل جدی واحدهای تولیدی قزوین

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین در این باره گفت: یکی از کارهایی که هفت و هشت ماهه شروع کرده ایم و الان با جدیت پیگیری می کنیم برخورد با مدیران واحدهایی است که برخی از آنها اهلیت صنعتی نداشته اند.

افضلی گفت: این افراد با این هدف، زمین صنعتی را خریده و بلوکه کرده اند که افزایش قیمت پیدا کند و کار دلالی کرده و به فروش برسانند.

وی افزود:ما با کمک شرکت شهرکها این افراد را شناسایی و احصا کرده و تذکر داده ایم و اگر به فعالیت برنگردند درخواست خلع ید کرده و زمین صنعتی آنها را به افراد دارای اهلیت واگذار می کنیم.

افضلی خاطر نشان ساخت:تا به امروز چند مورد از این افراد را شناسایی و خلع ید کرده ایم و در ادامه نیز با جدیت این مسیر را طی خواهیم کرد.

وضع بهتر قزوین نسبت به استان های دیگر از نظر واحدهای تعطیل و راکد

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین گفت: خوشبختانه با همکاری و همراهی دستگاه های اجرایی استان، نسبت به استان های دیگر وضعیت بهتری در بخش واحدهای راکد و غیرفعال داریم و چشم انداز ما امسال این است که تعداد واحدهای راکد و غیرفعال را به حداقل برسانیم.

افضلی گفت:ما با جدیت مشکلات واحدهای تولیدی استان را پیگیری و رصد می کنیم و برای آنها برنامه احیا می نویسم و آنها را طبق برنامه فازبندی رصد و پایش می کنیم.

وی افزود: در بخش احیای واحدهای راکد نسبت به استان های دیگر تقریبا در سطح خیلی خوبی قرار داریم و واحدی نداریم که چند سال بلاتکلیف افتاده باشد.

افضلی گفت:این نوع واحدها در این سالها با اقدامات انجام شده، خلع ید شده اند یا برنامه تولید برای آنها تدوین شده تا احیا شوند و به خط تولید بازگردند.

منبع:
آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 5.8298826217651
Query time: 5.0001734097799